Gra terenowa – Matematyczna burza mózgów

W dniu 3 czerwca 2016 roku Studenckie Koło Naukowe „Kooperacja” działające na Wydziale Pedagogiki, Psychologii i Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego we współpracy z naszą Fundacją zorganizowało grę terenową pt.: Matematyczna burza mózgów. Gra adresowana była do uczniów klas III i została przeprowadzona we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 18 w Zielonej Górze.

Uczniowie biorący udział w grze zostali podzieleni na kilkuosobowe zespoły, a każdemu z zespołów przydzielono studentów, którzy czuwali nad bezpieczeństwem dzieci, bowiem gra miała swój przebieg na terenie szkoły (boiska szkolne), osiedla, na którym znajduje się szkoła i budynki Uniwersytetu Zielonogórskiego, oraz w samych budynkach Uczelni – bibliotece, aulach, palmiarni. Wszystko po to, by przy okazji zgłębiania wiedzy matematycznej (np. szukania informacji o życiu Pitagorasa, zastosowania twierdzenia Pitagorasa, doskonalenia umiejętności arytmetycznych itp.), uczniowie mogli zdobywać i doskonalić umiejętności dotyczące odczytywania wskazówek, map, rozwiązywania bardzo zróżnicowanych zadań.


Każdy z zespołów pokonując zaplanowane punkty gry, rozwiązywał liczne zadania, a za skuteczne pokonanie trudności otrzymywał w nagrodę fragment dużego plakat (w kształcie puzzla), który finalnie okazał się częścią mapy z zaznaczonym miejscem ukrycia skarbu. Jednak, by ułożyć mapę potrzebna okazała się współpraca wszystkich uczniów, bowiem wszystkie zespoły gromadziły fragmenty wspólnej mapy - o czym dowiedziały się dopiero, gdy pokonały trasę, a dzięki takiemu finałowi nie było zwycięzców i pokonanych, tylko wszyscy świętowali wspólnie odnalezienie słodkiego skarbu.


Gra była bardzo dobrze odebrana przez dzieci, spotkała się z ich entuzjazmem i ogromnym zainteresowaniem. To była bardzo ambitna, kilku godzinna lekcja matematyki połączona z dużą dawką ruchu na świeżym powietrzu.